მათემატიკის შესახებ.
Wednesday, July 10, 2019
Sunday, June 23, 2019
რესურსი
გაკვეთილზე გამოყენებული რესურსი
https://docs.google.com/forms/d/1EduafKrfL4zgEXtVI-Ft6ofnOaW7IM3RsDSGg4T3CJw/edit?usp=sharing
Monday, June 17, 2019
Friday, May 31, 2019
მწიგნობარის რეგიონალური ოლიმპიადა
შპს მწიგნობარის რეგიონალურ ოლიმპიადაში
მონაწილე მოსწავლის მონაცემები
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის
სსიპ თხილნარის N2 საჯარო სკოლა
N
|
მოსწავლის გვარი,
სახელი
|
კლასი
|
პირადი ნომერი
|
საგანი
|
რიცხვი
|
1
|
ხინკილაძე ჯაბა
|
V
|
61352000147
|
მათემატიკა
|
13.12.2018
წელი
|
სსიპ თხილნარის
N2 საჯარო სკოლის
მათემატიკის პედაგოგი: ნარგიზ პატარიძე
მწიგნობარის დირექტორი:
მანანა წულუკიძე
23.01.2019
კონკურსისთვის/ოლიმპიადისთვის/შეჯიბრებისთვის მოსწავლეთა
მოსამზადებელი პროგრამა.
საქმიანობის ტიპი: შპს მწიგნობარი
საქმიანობის ტიპი: შპს მწიგნობარი
მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ მათემატიკაში შესწავლილი მასალის გამოყენება სავარჯიშოების
ამოხსნისას
სამიზნე ჯგუფი: V - კლასის მოსწავლე.
- თარიღითემამიზანიმეთოდი/სტრატეგიარესურსი21.11.2018ნატურალურ რიცხვების შეკრება-გამოკლებამოსწავლეს გაუღრმავდეს ცოდნა რიცხვებზე მოქმედებებზეინდივიდუალურიმათემატიკის წიგნი, კალამი,ფურცელი,დაფა, ცარცი.28.11.2018კუთხე, მისი გაზომვა,სკალა,საკოორდინატო სხივიგაიწაფონ კუთხეების გაზომვასა და აგებაში.ინდივიდუალურიმათემატიკის წიგნი, კალამი,ფურცელი,დაფა, ცარცი.05.12.2018ლოგიკური ამოცანები.განტოლებები.ამოცანების ამოხსნა.უცნობი რიცხვის პოვნა ამოცანებზე ვარჯიში.ინდივიდუალურიმათემატიკის წიგნი, კალამი, ფურცელი, დაფა, ცარცი.12.12.2018ტესტები თვითშეფასებისთვისგაწაფვა შესწავლილი მასალის გამოყენებაშიინდივიდუალურიმათემატიკის წიგნი, კალამი, დაფა, ცარცი
რეფლექსია
მოსწავლეთა რეგიონალური ოლიმპიადისათვის მოსამზადებლად
ჩატარებული სამუშაოს შეფასება:
ჩემს მიერ მწიგნობარის
ოლიმპიადისათვის მოსამზადებელი
სამიზნე მოსწავლე იყო V კლასის მოსწავლე.
ესგ-ს
მიზნების შესაბამისად შევიმუშავე სამოქმედო გეგმა, შეხვედრები ტარდებოდა
კვირაში ერთხელ .
თავდაპირველად სამიზნე
მოსწავლეს მივაწოდე განვლილი წლების მათემატიკის ტესტები, რის შედეგადაც
მკაფიო გახდა მომავალი მეცადინეობისათვის რომელ თემებზე
უნდა გაგვემახვილებინა უფრო მეტი ყურადღება.
მეცადინეობები ნაყოფიერი იყო. სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული თემების
ამოწურვის შემდგომ ჩავატარე თვით შეფასების
ტესტირება, სადაც მოსწავლემ
გაუმჯობესებული შედეგი აჩვენა.
ოლიმპიადა, რომელიც
მწიგნობარის მიერ ჩატარდა მონაწილე
ჯაბა ხინკილაძემ
აიღო
უმაღლესი ქულა. მას მწიგნობარის დირეტორმა გადასცა სიგელი.
ვფიქრობ, რომ მივაღწიე დასახულ მიზანს, მოსწავლეს ამით უფრო აუმაღლდა
მოტივაცია სწავლის
მიმართ.
Thursday, May 30, 2019
კონკურსი
მათემატიკური კონკურსი
მათემატიკური კონკურსი
2017
– 2018 სასწავლო წლის ეროვნული სასწავლო
მათემატიკური კონკურსის მოსამზადებელი პროგრამა.
სკოლის დასახელება:
- სსიპ ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფ. თხილნარის
N 2 საჯარო
სკოლა.
პედაგოგი:
- ნარგიზ
პატარიძე
პირადი ნომერი: 61006000818
სასწავლო დისციპლინა - საგანი: მათემატიკა
კლასი: VII – IX
ხანგრძლივობა - 19 /10 . 2017 - დან 23/11 – 2017 - მდე
პროგრამის დასახელება: საგნობრივი კონკურსისთვის მოსწავლეების
მომზადება.
პროგრამის ტიპი:
- კლასგარეშე დამატებითი სამუშაო
პროგრამის მიმართულებები ესგ - ს
მიხედვით: შემოკლებული გამრავლების
ფორმულები, წრფივი ერთუცნობიანი
განტოლებები, პროპორცია, პროცენტი, ამოცანები ნაწილებზე, სამკუთხედების თვისებები,
მარტივი და შედგენილი
რიცხვები, გამყოფები და ჯერადები, გაყოფადობის
ნიშნები, ბოლო ციფრის
ცხრილი, ლოგიკური ამოცანები.
პროგრამის მიზანი: პროგრამის
მიზანია მოსწავლეები მოამზადოს
ინდივიდუალური და ჯგუფური კონკურსებისათვის. ეროვნული
სასწავლო ოლიმპიადაში მონაწილეობის
მსურველი მოსწავლეებისათვის ეროვნული
სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ კლასგარეშე
და სკოლის გარეშე
მასალების გამოყენება.
მოსწავლეებს
უვითარდებათ - ინდივიდუალური, ჯგუფური,
აკადემიური და ინტელექტუარული უნარ - ჩვევები. უყალიბდებათ
დაკვირვების, კრიტიკული აზროვნების
, სხვისი
აზრის პატივისცემის, მსჯელობის,ანალიზის, შეფასებისა
და თვიშეფასების უნარი.
აქტუალობა:
- ეს პროგრამა მოსწავლეებს
აძლევს საშუალებას გაიღრამავონ
ცოდნა ნასწავლი მასალის
საფუძველზე. აუმაღლდეთ მოტივაცია,
რაც ხელს უწყობს
მოსწავლეებს სასურველი შედეგის
მიღწევაში და შესწავლილი
მასალის საშუალებით მოახდინონ
ცოდნის რეალიზება პრაქტიკაში.
რაც სასკოლო განათლების
ძირითადი მიზანია.
სწავლების მეთოდები
და სტრატეგიები: - ინდივიდუალური მუშაობა,
წყვილებში მუშაობა, ჯგუფური
მუშაობა, ჩანაწერების გაკეთება,
ტესტირება.
მონაწილე მოსწავლეების სია
1.წულუკიძე საბა მე-7 კლასი
2. სურმანიძე გიზო მე-9 კლასი
3. ბუხტენკო ქრისტინა მე-8 კლასი
4. ფუტკარაძე აკაკი მე-8 კლასი
5. ფუტკარაძე ანა მე-9 კლასი ,, კაპიტანი,,
რიცხვი
|
შეხვედრის თემა
|
მიზანი
|
აქტივობა
|
რესურსი
|
19.10-23.10
|
შემოკლებული გამრავლების ფორმულები
|
სავარჯიშოებისა და ამოცანების ამოხსნა
|
ჯგუფური მუშაობა
|
თაბახის ფურცლები,
დაფა, ცარცი.სახელმძღვანელო,
,,გოგოშვილის ,,ამოცანათა კრებული.
|
26.10-30.10
|
განტოლებები
|
სავარჯიშოებსა და ამოცანებზე მუშაობა
|
ინდივიდუალუი
მუშაობა
|
წრის სამუშაო რვეულები,თაბახის
ფურცლები,
დაფა, ცარცი.სახელმძღვანელო,
კომაროვის ,,ამოცანათა კრებული,,
|
02.11-06.11
|
პროპორცია-ამოცანები პროპორციებზე
|
სავარჯიშოებსა და ამოცანებზე მუშაობა
|
წყვილებში მუშაობა
|
წრის სამუშაო რვეულები, თაბახის ფურცლები,
დაფა, ცარცი.სახელმძღვანელო,
კომაროვის ,,ამოცანათა კრებული,,
|
09.11-
13.11
|
პროცენტი, რიცხვის პროცენტები
|
ამოცანები პროცენტებზე
|
ჯგუფური მუშაობა
|
წრის სამუშაო რვეულები,თაბახის ფურცლები,
დაფა, ცარცი.სახელმძღვანელო, კინგსის ამოცანათა კრებული
|
16.11-
20.11
|
ლოგიკური ამოცანები
|
ლოგიკური ამოცანების ამოხსნა
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობა
|
წრის სამუშაო რვეულები,თაბახის ფურცლები,
დაფა, ცარცი.სახელმძღვანელო, ლოგიკურ ამოცანათა კრებული
|
23.11
|
შემაჯამებელი მუშაობა
|
შეხვედრების მონიტორინგი
|
ინდივიდუალური
|
ზეპირი და წერითი ტესტები .
|
რეფლექსია
კონკურსში მონაწილეობის
მისაღებად მე-7,მე-8 დამე-9 კლასის მოსწავლეებისაგან ჩამოვაყალიბე გუნდი,რომელსაც
ვამზადებდი 19 ოქტომბრიდან კვირაში ორი დღე
ორშაბათსა და ხუთშაბათს 45წთ.
მზადება ხდებოდა კონკურსის პირობების
შესაბამისად. კონკურსის
პირველი ეტაპი ჩატარდა ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის რესურსცენტრის ორგანიზებით,რომელშიც
ჩემს მიერ მომზადებული გუნდი „ედელვაისი“ გადავიდა მეორე ეტაპზე.გავაგრძელეთ კვლავ მზადება მეორე ეტაპისთვის. კონკურსის
მეორე ეტაპი ჩატარდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების,კულტურისა და სპორტის
სამინისტროს მიერ.რისთვისაც გუნდს გადაეცა სიგელი
მათემატიკის კონკურსში მონაწილეობისათვის. როგორც მასწავლებელს მეამაყება,რომ ჩემმა მოსწავლეებმა
გარკვეულ წარმატებებს მიაღწიეს სწავლების მეორე ეტაპზე.მათემატიკური უნარების განვითარება,
სწავლა-სწავლების პროცესი,ტრანსფერის უნარის განვითარება უმნიშვნელოვანესია მოსწავლეებისათვის.
მიმაჩნია,
რომ მარტო საგაკვეთილო პროცესი არ არის საკმარისი ამ უნარების განვითარებისთვის, ამიტომ
ჩემი მოსწავლეები აქტიურად ერთვებიან სხვადასხვა კონკურსებში, მოტივაციის გაზრდის მიზნით.
Subscribe to:
Posts (Atom)